Novogradnje s toplotno črpalko zrak/voda – družinske hiše
Projekt, kot je novogradnja družinske hiše, zahteva odgovorne odločitve. Pri izbiri sistema ogrevanja in hlajenja vam bo v pomoč dejstvo, da je toplotna črpalka zrak/voda gospodarna, varčna in okolju prijazna ter od razmer na trgu neodvisna rešitev.
Izzivi s katerimi se soočate
Toplotna črpalka zrak/voda rešuje
Visoke cene fosilnih goriv in negotovost pri dobavi
Ogrevanje s fosilnimi gorivi postaja preteklost. Energetska politika Evrope se odmika od konvencionalnih virov, kot sta plin in kurilno olje. Cena energije je vpeta med razpoložljivost virov in povpraševanje na trgu. Priča smo velikim spremembam, ki kažejo na negotovo prihodnost teh doslej glavnih virov energije za ogrevanje.
Energija iz zraka vodi do energijske neodvisnosti
Toplotna črpalka zrak/voda lahko zelo pripomore k energijski neodvisnosti vaše hiše. Za delovanje porabi malo električne energije in je učinkovita rešitev med obstoječimi alternativami. Hiša, ogrevana s toplotno črpalko zrak/voda, bo v prihodnosti za energijsko samooskrbo potrebovala manjšo sončno elektrarno in hranilnik električne energije kot stavbe, ki se ogrevajo z alternativnimi rešitvami.
Visoki stroški ogrevanja z obstoječim ogrevalnim sistemom
Na skupni strošek ogrevanja poleg cene energenta vpliva tudi energijska učinkovitost ogrevalnega sistema. Najvišji izkoristek lahko pričakujemo od kondenzacijskih kotlov. V najboljšem primeru je ta skoraj 100-%, kar pa je pogojeno s stopnjo kondenzacije. Konvencionalni kotli na olje ali biomaso imajo relativno nizke izkoristke. Posebej nizko učinkovitost imajo tovrstni sistemi pri ogrevanju sanitarne vode v poletnih mesecih, ko izkoristek pade tudi pod 60 %. To je v kombinaciji z višjo ceno primarnega energenta vzrok za visoke stroške ogrevanja.
Energijska učinkovitost vse leto
Pri toplotnih črpalkah zrak/voda je poraba energije zmanjšana na najnižjo raven z neprekinjenim optimiziranjem treh ključnih parametrov delovanja: pretok zraka, pretok hladiva in pretok tekočine v ogrevalnem sistemu. Na ta način zmanjša vaše stroške ogrevanja do 75 % na letni ravni. Energijo, pridobljeno iz zraka v okolici, uporabi za ogrevanje sanitarne vode in distribucijo v sistemu ogrevanja prostorov ter nudi učinkovit prihranek energije pri ekstremno nizkih temperaturah, tudi pri –20 °C. Elektrika je energijski vir z daleč najbolj stabilno ceno med vsemi energenti, kar ob visokoučinkoviti grelni napravi pomeni minimalni vpliv trenutnih razmer na končni strošek ogrevanja.
Življenjska doba ogrevalnega sistema je do 15 let
Izkušnje kažejo, da je povprečna življenjska doba ogrevalnega sistema približno 15 let. Tudi če je peč po pretečenih 15 letih še uporabna, se v takšni dobi že toliko spremeni situacija na trgu ali pa tehnologija napreduje, da je zamenjava za drug energent smiselna. Ob upoštevanju, da s sistemom na fosilna goriva v tej dobi nismo ustvarili prav nobenega prihranka, odločitev za zamenjavo ni težka.
Dolga življenjska doba toplotne črpalke zrak/voda
Življenjska doba pravilno nameščene in vzdrževane toplotne črpalke zrak/voda je v povprečju 20 let in več. Bistveno je tudi, da se investicija v toplotno črpalko zrak/voda, glede na prihranke, ki jih ustvari, izplača že v povprečno 10-15 letih.
Strah pred višjo vrednostjo investicije
Investicija v toplotno črpalko je nedvomno višja v primerjavi z alternativami na fosilna goriva. Ali se ta investicija sploh kdaj povrne in če se, kdaj?
Investicija se v življenjski dobi toplotne črpalke zrak/voda več kot povrne
To je naložba, ki se v svoji življenjski dobi povrne v 10-15 letih, nato pa se prihranek le še povečuje.
Pri menjavi starega sistema na fosilna goriva z novim ali pri prehodu na drugo gorivo ali biomaso lahko pričakujemo le malenkost nižje stroške in večjo zanesljivost, občutnih prihrankov pa ni. Toplotna črpalka zrak/voda deluje tudi do 20 let in več ter vam v tem obdobju zagotovi varnost in trajno nizke stroške ogrevanja. Ključno pa je, da se vam ne bo več treba odločati o energentu in primerjati cen energije na trgu, saj boste imeli optimalno rešitev.
Zahteven in invaziven poseg
Montaža toplotne črpalke zahteva poseg v okolico hiše, hkrati pa je toplotna črpalka estetsko in zvočno moteča. Zunanje enote lahko povzročajo tudi čezmeren hrup in vibracije, najbolj pa jih občutijo sosedje v strnjenih naseljih.
Nemoteč poseg v okolico
Pri sistemu zrak/voda niso potrebna nobena predhodna gradbena dela in je poseg v okolico ničen. Toplotna črpalka sicer ima zunanjo enoto, ki pa ima sodobno obliko in se popolnoma zlije z okolico. Delovanje je tiho, brez vibracij, črpalka pa zavzame izredno malo prostora, približno toliko kot sodoben hladilnik.
Svetovanje z izračunom prihranka
Ker ima vsaka stavba sebi lastne specifike in je težko približno oceniti prihranke, smo za vas pripravili preprost vprašalnik.
Vprašajte našega strokovnjaka
Želite izbrati popoln sistem ogrevanja in hlajenja za svoj dom ali poslovni prostor? Naši strokovnjaki vam bodo pri odločitvi svetovali in poskrbeli za energetsko učinkovitost sistema ter vašo brezskrbno prihodnost.
Koliko boste prihranili?
Geotermalna toplotna črpalka zaradi svoje visoke učinkovitosti omogoča najvišje prihranke med vsemi ogrevalnimi sistemi! Preverite kako se geotermalna primerja z ostalimi sistemi in kakšni so prihranki?